Během února proběhlo rovnou několik zajímavých událostí. Od voleb v Německu, jednání o míru na Ukrajině až po zasedání ČNB.
Nejdříve k jednání o míru, které probíhají víceméně od Trumpovi inaugurace, ať už jednání nejprve s Putinem a teprve poté s ukrajinským prezidentem v Bílém domě. Zde ale před podepsáním důležité dohody o další pomoci došlo v Bílém domě k roztržce mezi oběma stranami a k dohodě prozatím nedošlo.
Situace se mění každým dnem a pravděpodobně budou probíhat i další jednání o případném míru mezi Ruskem a Ukrajinou. Na akciových trzích i v důsledku cel a těchto události tak dochází k mírné korekci, konkrétně u indexu S&P 500 o 5 % a technologického indexu NASDAQ 100 o necelých 10 %.
Celní války nadále pokračují a aktuálně uvalená cla na Kanadu a Mexiko skutečně vstoupila v platnost a logicky se zasažené státy budou bránit. Jaká cla budou nakonec uvalena na Evropa si ale stále zatím budeme muset počkat.
Ke konci února také proběhly parlamentní volby v Německu a vítězem se stala koalice CDU/CSU a pravděpodobně se tak příštím německým kancléřem stane Friedrich Merz.
Přesuňme se nyní k makroekonomickým číslům, kde meziroční míra inflace za leden v ČR vyšla na úrovni 2,8 % a došlo k tak jejímu mírnému poklesu. Za růstem stály opět dražší potraviny.
Dne 6.2. 2025 došlo k dalšímu zasedání ČNB, která po prosincové pauze pokračuje ve snižování úrokových sazeb ze 4 až na 3,75 %. Pro snížení hlasovalo všech 7 členu bankovní rady.
Meziroční míra inflace v USA vyšla za leden lehce nad očekávání až na 3 %. Za mírným nárůstem stojí opět ceny zboží, ale také služby.
V dalších měsících se stále očekává pokles meziroční inflace, ale je možné, že s příchodem cel na dovoz zboží by mohla inflace znovu začít dosahovat hodnot přes 3 %. Nyní k tomu máme stále ještě daleko.
Nezaměstnanost se za leden drží v USA na 4,0 %, což stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %, ale pravděpodobně to bude z důvodu propouštění a zeštíhlování vládních úředníků.
Co se týká výsledků meziroční inflace v Evropě, tak za měsíc leden v Evropě vyšla podle očekávání na mírně zvýšené úrovni 2,5 %. Pro další měsíce se ale očekává její pokles zpět na 2 % úrovně.
A jak se dařilo ostatním aktivům? Zlato nejdříve v únoru rostlo a téměř dosáhlo historické úrovně 3 000 USD za trojskou unci. Následně ale ke konci měsíce začalo klesat i kvůli oslabování amerického dolaru.
Bitcoin se po měsících růstu propadl téměř až 25 % pod své vrcholy a dokonce byl chvíli pod 80 000 USD. Souviselo to s mírnou korekcí amerického indexu S&P 500 a celkově technologických a rizikovějších aktiv.
ČR:
Meziroční míra inflace za leden v ČR vyšla na úrovni 2,8 % a došlo k tak jejímu mírnému poklesu. Za růstem stály opět dražší potraviny.
Dne 6.2. 2025 došlo k dalšímu zasedání ČNB, která po prosincové pauze pokračuje ve snižování úrokových sazeb ze 4 až na 3,75 %. Pro snížení hlasovalo všech 7 členu bankovní rady.
Úroková sazba stanovená ČNB a její prognóza
Zdroj: tradingeconomics.com
Do konce roku ČNB očekává, že přistoupí k dalšímu snižování až na 3 % úrovně. Především je to z důvodu nižšího očekávaného růstu HDP. V minulé prognóze ČNB očekávala růst HDP za rok 2025 až na 2,2 %, nyní už očekává pouze 2 %.
Situace se může pravděpodobně ještě dále zhoršovat, protože Německo ekonomicky stále stagnuje a to se projeví i na exportně orientované ekonomice jako je ČR. ČNB proto chce více podpořit ekonomický růst snižováním úrokových sazeb.
USA:
Meziroční míra inflace v USA vyšla za leden lehce nad očekávání až na 3 %. Za mírným nárůstem stojí opět ceny zboží, ale i služeb.
V dalších měsících se stále očekává pokles meziroční inflace. Je možné, že s příchodem cel na dovoz zboží by mohla inflace znovu začít dosahovat hodnot přes 3 %. Ale k tomu máme stále daleko.
Nezaměstnanost se za leden drží v USA na 4,0 %, což stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %, ale pravděpodobně to bude z důvodu propouštění a zeštíhlování vládních úředníků.
V souvislosti s budoucí predikcí růstu HDP, zde pravděpodobně nastává obrat, protože se začínáme nacházet v nestabilním prostředí cel a dalších Trumpových kroků.
Dopady cel a celkově celních válek rozhodně není jednoduché predikovat a může se stát, že se tyto predikce vůbec nenaplní.
Prognóza Atlantského Fedu ohledně růstu HDP v USA
Zdroj: www.atlantafed.org
Bank of Atlanta, což je jedna z bank, která je součástí Fedu, ukázala svou prognózu pro růst HDP v USA pro 1. kvartál 2025. A prognóza se od ledna zhoršuje a podle posledních čísel očekávají kvartální anualizovaný pokles HDP až o 3 %. Jaká bude skutečnost uvidíme.
Jak se na očekávaný růst HDP a celní války dívá Fed jako celek si budeme muset počkat až do 19. března, kdy proběhne další zasedání.
Index S&P 500 je nyní v mírné korekci ve výši 5 % z vrcholů a index NASDAQ 100 necelých 10 %.
Evropa:
Meziroční míra inflace v Evropě za měsíc leden vyšla podle očekávání na mírně zvýšené úrovni 2,5 %. Pro další měsíce se ale očekává její pokles zpět na 2 % úrovně.
Důležité a velmi sledované byly volby v Německu, které se uskutečnily v neděli 23. února.
- Vcelku podle očekávání došlo k velkému propadu SPD a bývalého kancléře Olafa Scholze.
- Vítězem se stala koalice CDU/CSU a pravděpodobně se příštím německým kancléřem stane Friedrich Merz.
- Došlo k velkému posílení AfD z 10 až na 20 % a mají oblibu především mezi mladými voliči.
CDU/CSU ale sama nedrží většinu a bude tak muset opět dojít ke koaliční vládě. Jednání tak budou probíhat v příštích měsících. Je ale možné, že Friedrich Merz přinese do Německa žádanou změnu, protože chce bojovat proti nelegální migraci a také chce znovu otevřít jaderné elektrárny.
Evropské akcie po delší době opět přinesly pozitivní výnos přes 3,5 % za měsíc únor a především se dařilo evropským zbrojařům v očekávání vyšších výdajů států na obranu.

Daniel je analytik a nejmladší kolega našeho týmu. Studuje Oceňování podniku na VŠE v Praze. Specializuje se na finanční analýzu a stará se o Diverzo portfolia. Jeho dlouhodobým cílem je vzdělávat veřejnost ve finanční gramotnosti a investování.
Daniel je kromě financí také trenérem v šachovém oddílu TJ Kobylisy.