Bitcoin po patnácti letech své existence míří na Wall Street. Investičním gigantům bylo schválené spotové ETF navázané na cenu bitcoinu. Do Bitcoinu teď mohou investovat instituce i americké banky.
Ve středu 10. ledna 2024 schválil americký úřad pro kontrolu cenných papírů (SEC) 11 důležitých žádostí o spotové ETF na bitcoin. Mezi schválenými žádostmi jsou i největší jména z tradičního finančního odvětví jako je BlackRock, Fidelity Investments, Invesco US nebo VanEck.
Exchange Traded Fund, neboli zkráceně ETF je fond obchodovaný na burze podobně jako akcie. V případě bitcoinových ETF sledují tyto fondy hodnotu bitcoinu, který za investory nakupují investiční společnosti a zabezpečující tento burzovně obchodovaný fond. V praxi to umožňuje investorům zapojit se do krypto trhu přes regulované investiční nástroje a bez nutnosti přímého vlastnictví „opravdových“ bitcoinů.
Pro snazší pochopení existuje velmi přesná analogie se zlatem. Zlato je možné držet fyzicky, což přináší určité výhody i nevýhody. Lze jej ale rovněž nakoupit, jako cenný papír a držet tak expozici na cenu, bez nutnosti zabezpečit fyzický kov třeba v trezoru.
Co to znamená pro Bitcoin
Tato událost je pro Bitcoin významná ze dvou důvodů. Za prvé. Finanční svět uznal Bitcoin, jako hodnotné, nezfalšovatelné a funkční aktivum. Za druhé. Zalistování bitconových ETF na burzy významně přispěje k rozšíření povědomí a adopci tohoto aktiva na globální úrovni.
Analytici společnosti Standard Chartered tento týden uvedli, že jen v tomto roce by ETF mohlo přinést investice v hodnotě 50 až 100 miliard dolarů, což by mohlo cenu bitcoinu vynést až na 100 000 USD/BTC (ze současných 46 200 USD/BTC)
Co to znamená pro investory
Institucionálním investorům to přináší možnost přímé investice do hodnotné a nadějné technologie. Bankám v USA nové ETF přináší možnost nabídnout bitcoin svým klientům. Zároveň si každý samozřejmě ukousne svůj podíl na zisku.
Obyčejným investorům (retailu) v USA novinka umožní investovat do Bitcoinu bez nutnosti vlastnit kryptoměnovou peněženku, zabezpečovat ji a studovat podstatu technologie bitcoinu.
Vše, co bylo řečeno povede k vyšší poptávce po bitcoinu, jehož nabídka je omezená, což povede k růstu ceny. Cena BTC před schválením činila cca 46 700 USD, tedy více jak 1 milion korun.
V EU již bitcoin ETF existují delší dobu, ale není o ně takový zájem. Jedním z důvodů nezájmu českých investorů může být i regulace ČNB, která neumožňuje tyto nástroje veřejně nabízet. Dalším faktorem je nemožnost výběru bitcoinu do vlastní peněženky v případě ETF. Pro české investory je zatím stále nejjednodušší cestou nákup bitcoinu online ve směnárně s možností pozdějšího výběru do vlastní peněženky.
Závěr
Nástup bitcoinových ETF přináší do světa finančních profesionálů nové možnosti a výzvy. Zájem obřích finančních institucí svědčí o síle Bitcoinu jako investičního nástroje. V České republice ještě tyto cenné papíry nebudou nějakou dobu k dostání, ale už nyní je možné pro sebe a své klienty získat bitcoin jednoduše a bezpečně pomocí platformy 21M Finance.
Viktor sleduje kryptoměny od roku 2014. Během té doby pracoval jako šéfredaktor odborného portálu oPojištění.cz. V Diverzo má na starosti školení v oblasti kryptoměn a marketing Diverzo a Diverzo Academy. Zároveň působí jako Key Account Manager kryptoměnové směnárny Divex.
Viktor je rovněž členem České kryptoměnové asociace a podílí se na rozvoji edukace kryptoměn.