Blog

Velcí hráči si chtějí kousnout do bitcoinového koláče

Ticho před bouří. Tak by se dal v pár slovech popsat současný stav kryptoměnového trhu. Bitcoin se nachází na konci svého čtyřletého cyklu a čeká na impuls, kterým odstartuje další jízdu směrem nahoru.

Článek jsme napsali pro odborný portál oPojistění.cz.

O Bitcoinu je teď z médií slyšet stále častěji, protože si na nějž brousí zuby největší investiční společnosti světa, jako je BlackRock nebo Fidelity, blíží se půlení a bull market (období růstu ceny akcií nebo dluhopisů) je za rohem.

Jak si Bitcoin (ne)stojí

Na konci roku 2021 dosáhl bitcoin hodnoty 79 000 USD za jednu minci (současné All Time High). V následném bear marketu (období poklesu ceny akcií nebo dluhopisů), který zaznamenaly nejen kryptoměny, ale i akciové trhy, vyklesal na konci roku 2022 až na 15 000 USD/BTC. Nyní se Bitcoin nachází v pásmu konsolidace okolo 30-35 000 USD/BTC a od začátku roku si připsal růst přes 100 %. Zmíněné cenové výkyvy by se někomu mohly zdát až apokalyptické, ale u kryptoměn je potřeba s touto volatilitou počítat a držet investiční horizont minimálně 4 roky. Proč 4 roky?

Bitcoinové cykly a současný stav

Bitcoin se pohybuje v předvídatelných 4letých cyklech, které jsou jasně ohraničeny tzv. půlením (okamžikem, kdy se sníží skokově odměna pro těžaře na polovinu). Proto se při investicích do kryptoměn doporučuje investovat pouze do Bitcoinu a s minimálním horizontem na 4 roky. V onom cyklu zažije Bitcoin nové cenové maximum a podívá se zpátky na nějaké to minimum. Toto se dělo v posledních třech cyklech se železnou pravidelností.

Půlení je za rohem

Jak je vidět z grafu, tak již cca 200 dní, před půlením cena začíná růst, protože investoři chápou, že těžaři budou muset dříve nebo později cenu bitcoinu zdvojnásobit, aby byly schopni splácet své náklady (elektřina, HW, lidé), a tak začínají nakupovat. Další půlení nastane 22. dubna 2024, tedy za 175 dní. Jelikož v minulosti byl nárůst ceny v období půlení až o tisíce procent, (což se pomalu snižuje), dá se očekávat, že následující půlení vyžene cenu o stovky procent vzhůru.

Velcí hráči si chtějí kousnout

Největší světoví investiční hráči, jako je BlackRock, Fidelity, Bitwise a další pochopili princip a trend Bitcoinu a chtějí si z nadcházející příležitosti ukousnout. Když o Bitcoin projeví zájem BlackRock, asi můžeme uzavřít téma, jestli je Bitcoin podvod, nebo ne. Zájem investičních fondů potvrzuje dva předpoklady. Za prvé, cena bitcoinu dle jejich analytiků půjde ještě výrazně nahoru. Za druhé, institucionální investoři mají o Bitcoin (BTC) zájem.

Aby mohly tyto velké společnosti Bitcoin prodávat dalším institucím, je potřeba se přizpůsobit současně nastaveným pravidlům, a proto BlackRock a další zažádaly o schválení spotového ETF fondu fixovaného na cenu Bitcoinu. Tento návrh nyní čeká na schválení Americké komise pro cenné papíry a odborníci odhadují, že ta jej schválí v lednu příštího roku. Co se stane pak?

Výhled ceny Bitcoinu

Není pochyb o tom, že velcí hráči už nyní Bitcoin akumulují, protože ví, že až dojde ke schválení ETFka, přinese to výrazný cenový nárůst. Pro růst ceny Bitcoinu hraje ještě další roli předpoklad, že FED začne v příštím roce zmírňovat svou jestřábí politiku a opět spustí kvantitativní uvolňování.

Schválení spotového ETF vázaného na cenu Bitcoinu, půlení a příval nové likvidity jsou tři rozbušky, které mohou cenu Bitcoinu v následujícím cyklu vyhnat na nové cenové maximum.

Je jasné, že to nebude přes noc, ale i dle historických dat se očekává jízda vzhůru a prozkoumání hodnot vysoko nad minulými 79 tisíci dolary.

 | web

Viktor sleduje kryptoměny od roku 2014. Během té doby pracoval jako šéfredaktor odborného portálu oPojištění.cz. V Diverzo má na starosti školení v oblasti kryptoměn a marketing Diverzo a Diverzo Academy. Zároveň působí jako Key Account Manager kryptoměnové směnárny Divex.

Viktor je rovněž členem České kryptoměnové asociace a podílí se na rozvoji edukace kryptoměn.