Blog

Spotové ETF na Bitcoin schváleno 

Bitcoin po patnácti letech své existence míří na Wall Street. Investičním gigantům bylo schválené spotové ETF navázané na cenu bitcoinu. Do Bitcoinu teď mohou investovat instituce i americké banky. 

Ve středu 10. ledna 2024 schválil americký úřad pro kontrolu cenných papírů (SEC) 11 důležitých žádostí o spotové ETF na bitcoin. Mezi schválenými žádostmi jsou i největší jména z tradičního finančního odvětví jako je BlackRock, Fidelity Investments, Invesco US nebo VanEck.

Exchange Traded Fund, neboli zkráceně ETF je fond obchodovaný na burze podobně jako akcie. V případě bitcoinových ETF sledují tyto fondy hodnotu bitcoinu, který za investory nakupují investiční společnosti a zabezpečující tento burzovně obchodovaný fond. V praxi to umožňuje investorům zapojit se do krypto trhu přes regulované investiční nástroje a bez nutnosti přímého vlastnictví „opravdových“ bitcoinů.

Pro snazší pochopení existuje velmi přesná analogie se zlatem. Zlato je možné držet fyzicky, což přináší určité výhody i nevýhody. Lze jej ale rovněž nakoupit, jako cenný papír a držet tak expozici na cenu, bez nutnosti zabezpečit fyzický kov třeba v trezoru.

Co to znamená pro Bitcoin 

Tato událost je pro Bitcoin významná ze dvou důvodů. Za prvé. Finanční svět uznal Bitcoin, jako hodnotné, nezfalšovatelné a funkční aktivum. Za druhé. Zalistování bitconových ETF na burzy významně přispěje k rozšíření povědomí a adopci tohoto aktiva na globální úrovni.

Analytici společnosti Standard Chartered tento týden uvedli, že jen v tomto roce by ETF mohlo přinést investice v hodnotě 50 až 100 miliard dolarů, což by mohlo cenu bitcoinu vynést až na 100 000 USD/BTC (ze současných 46 200 USD/BTC) 

Co to znamená pro investory

Institucionálním investorům to přináší možnost přímé investice do hodnotné a nadějné technologie. Bankám v USA nové ETF přináší možnost nabídnout bitcoin svým klientům. Zároveň si každý samozřejmě ukousne svůj podíl na zisku.

Obyčejným investorům (retailu) v USA novinka umožní investovat do Bitcoinu bez nutnosti vlastnit kryptoměnovou peněženku, zabezpečovat ji a studovat podstatu technologie bitcoinu. 

Vše, co bylo řečeno povede k vyšší poptávce po bitcoinu, jehož nabídka je omezená, což povede k růstu ceny. Cena BTC před schválením činila cca 46 700 USD, tedy více jak 1 milion korun.

V EU již bitcoin ETF existují delší dobu, ale není o ně takový zájem. Jedním z důvodů nezájmu českých investorů může být i regulace ČNB, která neumožňuje tyto nástroje veřejně nabízet. Dalším faktorem je nemožnost výběru bitcoinu do vlastní peněženky v případě ETF. Pro české investory je zatím stále nejjednodušší cestou nákup bitcoinu online ve směnárně s možností pozdějšího výběru do vlastní peněženky.

Závěr

Nástup bitcoinových ETF přináší do světa finančních profesionálů nové možnosti a výzvy. Zájem obřích finančních institucí svědčí o síle Bitcoinu jako investičního nástroje. V České republice ještě tyto cenné papíry nebudou nějakou dobu k dostání, ale už nyní je možné pro sebe a své klienty získat bitcoin jednoduše a bezpečně pomocí platformy 21M Finance.

 | web

Viktor sleduje kryptoměny od roku 2014. Během té doby pracoval jako šéfredaktor odborného portálu oPojištění.cz. V Diverzo má na starosti školení v oblasti kryptoměn a marketing Diverzo a Diverzo Academy. Zároveň působí jako Key Account Manager kryptoměnové směnárny Divex.

Viktor je rovněž členem České kryptoměnové asociace a podílí se na rozvoji edukace kryptoměn.