Nové trendy ve světě kryptoměn, investorský potenciál NFT, ale hlavně analytikou podložené zařazení Bitcoinu do klasického investorského portfolia. Na tato témata vyzpovídala redaktorka časopisu Profi poradenství a finance spoluzakladatele Diverzo Lubomíra Valíka. Na našem blogu Vám přinášíme plný přepis rozhovoru, protože v časopise byl zkrácen.
Jaké byly vaše začátky ve finančním poradenství a jak jste se dostal k finančním technologiím a posléze kryptoměnám?
Začínal jsem v roce 2013 při vysoké škole jako finanční poradce v jednom ze známých multilevelů, ale neměl jsem štěstí na svého vedoucího. Více než o poradenství jsem se toho naučil o prodeji, proto jsem se po necelém půl roce rozhodl jít vlastní cestou a přešel jsem jako jednotlivec do Broker Trustu a následně jsem si pro investice vybral specializované pooly, nejdříve VHI a poté také In Invest.
V každé z výše zmiňovaných společností jsem se toho hodně naučil, ale jelikož mám blízko k technologiím, tak jsem si nakonec vybral SAB jako ideální servisku pod kterou jsem posléze zakládal i Diverzo, tedy poradenskou společnost kterou jsem založil s kolegou Honzou Kolenským z Asociace finančních poradců. Jelikož jsme si ale už v počátku spolupráce rozuměl s vedením SABu, tak jsem krátce poté nastoupil na centrálu jako fintech analytik.
Jelikož jsem studoval v rámci magisterského studia podnikovou ekonomiku na VŠE, tak se to s finančním poradenstvím dobře doplňovalo. Když se podívám zpětně, tak jsem si již v té době mohl dovolit být především finanční analytik, protože jsem svoji živnost bral především jako brigádu v oboru. Neměl jsem žádné závazky a rodiče mě podporovali při studiu, proto jsem nemusel tlačit na výkony a mohl jsem se věnovat vlastnímu rozvoji a to především v investicích. Počátkem roku 2017 jsem se začal zajímat o Bitcoin, který jsem testoval a doporučil jsem ho některým mým klientům jako investici.
Jelikož mě v té době technologie blockchainu opravdu překvapila, rozhodl jsem se ji dále intenzivně věnovat. Proto jsem také dostal možnost pokračovat doktorátem na katedře Světové ekonomiky, kde učím praktický seminář Bitcoin and blockchain. V rámci předmětu kromě ekonomické teorie a dopadů na světové hospodářství testujeme také funkční a uživatelské aspekty různých kryptoměn.
Jaký je zájem o váš předmět o kryptoměnách, které se zdají být v poslední době populární?
O kurz je velký zájem nejen ze strany studentů, ale i od odborníků z praxe, které si do předmětu pravidelně zveme. Jelikož učíme v angličtině a poslední dva semestry probíhaly on-line, tak jsme měli možnost pozvat skvělé hosty nejen z Česka, ale i ze světa. Na druhou stranu kryptoměnová scéna v ČR je na tak vysoké úrovni, že především místní hosté mají publiku co předávat. Češi provozují nejstarší těžební pool, vyrábějí jedny z nejbezpečnějších peněženek, prodávají kryptoměnové bankomaty do celého světa a máme tu také největší fond na krypto v Evropě.
Čemu dále se v kryptoměnách věnujete?
Kromě výuky ve škole se věnuji vzdělávání také v rámci naší poradenské společnosti Diverzo, kde děláme pro klienty skupinové workshopy a individuální poradenství. Poměrně často doporučujeme digitální aktiva jako malou ale důležitou součást diverzifikovaného investičního portfolia.
Regulátor a státní autority zatím stále kryptoměny považují za šedou zónu, ale i to už se pomalu mění.
Ale čím dál více nás to táhne k předávání know-how samotným poradcům a dalším finančním profesionálům, protože cítíme že naši kolegové si zatím nejsou s touto třídou aktiv jistí. Buďto nevědí, zda se ji mají věnovat, případně kde by měli začít. Vůbec se jim nedivím, jelikož nástrah je v tomto vznikajícím odvětví celá řada. Navíc regulátor a státní autority zatím stále kryptoměny považují za šedou zónu, ale i to už se pomalu mění…
Z těchto důvodů jsme založili vzdělávací platformu Diverzo Academy, která pomáhá právě finančním profesionálům a poradcům. Nabídka vzdělávání se bude letos rozšiřovat o vzdělávání v rámci tradičních investičních aktiv, ale již dnes nabízíme kurzy, webináře a osobní školení o kryptoměnách. Naší vlajkovou lodí je interaktivní online kurz o Bitcoinu a blockchainu v rozsahu VŠ předmětu. Ten je součástí akreditovaného vzdělávání EFPA a snaží se kombinovat to nejlepší z výuky na VŠE a z poradenské praxe.
Logickým krokem po teorii a vzdělávání je také praxe, tedy zprostředkování. Proto nyní ve spolupráci s jednou z největších českých směnáren dokončujeme specializovanou white-label směnárnu Divex, která umožní poradcům provést jejich klienty celým proces co nejjednodušeji. Ač se v tomto projektu sami angažujeme, tak samotnou směnu a nakládání s kryptoměnami dělat nechceme. Chceme se zaměřovat především na vzdělávání a k tomu jen hledáme cesty, jak samotnou realizaci finančníkům co nejvíce usnadnit.
Objevují se nové trendy jako NFT a další. Můžete nám přiblížit, o co jde a jaké jsou aktuální trendy v celém kryptoodvětví?
NFT je fenomén spojený především s možností, jak převádět vlastnictví digitálních souborů, zpravidla obrázků, přes internet, a to bez centrálních autorit a depozitářů. Tato technologie zjednodušuje především umělcům prodej digitálního umění, které posléze může být dále obchodováno. Technicky je NFT zpravidla provozováno na síti Ethereum a jde již dle názvu o nezaměnitelný token (non fungible token), což znamená že každé NFT má unikátní parametry. To u klasických kryptoměn neplatí. Vlastníte-li více stejných kryptoměn, tak je protistraně jedno, kterou mincí platíte.
Již se objevují první NFT, které vznikly, jako na méru vytvořené pojištění, jež je posléze možné dále obchodovat, nebo poskytovat jako kolaterál.
NFT sice sleduji a také je testujeme se studenty na VŠE, ale z investičního pohledu my smysl nedávají. Zdají se mi příliš rizikové a je těžké předvídat který umělec bude v takto rychle se měnícím prostředí dále prosperovat. Tento trh mi připomíná ICO bublinu v roce 2017, kdy retailoví investoři nakupovali (zaměnitelné) tokeny nových projektů v odvětví a doufali že se z nich stanou lídři trhu. Naprostá většina z nich je dnes bezcenná anebo už ani neexistuje. Je to podobné jako s úspěšností startupů, jen v případě blockchainu bez jakékoliv ochrany investora.
Má NFT nějaký budoucí potenciál? Kde vidíte jeho budoucnost či další vývoj?
Je pravda, že z technologického pohledu vidím v NFT zatím neobjevený potenciál. Časem se situace, a i valuace, zpravidla uklidní a jak trh bude dospívat začnou se objevovat nová využití. Nezaměnitelné tokeny totiž nemusí být nutně používány pouze pro sběratelské účely, ale třeba také v dodavatelských řetězcích nebo k finančnímu inženýrství v rámci decentralizovaných financí tzv. DeFi. Již se objevují první NFT, které byly vytvořeny jako na míru vytvořené pojistky jež je posléze možné dále obchodovat nebo poskytovat jako kolaterál. V praxi je totiž NFT smlouva o převodu digitálních práv. Jestli má taková smlouva parametry zástavy, opce na budoucí nákup, nebo sázky na vývoj počasí či jiných událostí, je v konečném důsledku jedno.
Co bude hýbat s tímto odvětvím v blízké budoucnosti a na co se můžeme těšit?
Myslím si že se vyplatí sledovat právě další rozvoj DeFi, tedy decentralizovaných finančních služeb, které fungují již nyní jako paralelní finanční systém k tomu který je nám dobře známý. V této oblasti vznikají již dnes podobné služby jako je Zonky nebo Portu, jen samotné vypořádání těchto služeb se děje automatizovaně na úrovni protokolu a na jednotném globálním trhu, který funguje bez předávání osobních informací provozovatelům. V tuto chvíli nejsou tyto aplikace příliš uživatelsky přívětivé a běžná populace je nepoužívá, jde spíš o takové testovací prostředí, ale je jen otázkou času kdy se různé decentralizované aplikace začnou objevovat v ekosystémech regulovaných fintechů jako je třeba mobilní aplikace Revolut nebo jeho konkurenti.
Samozřejmě je tato oblast a s ní spojená potenciální anonymita citlivé téma a výzva z pohledu regulátora. Proto si myslím, že se vyplatí sledovat i legislativu, kde se brzy začne zpřísňovat a to jak z pohledu AML a KYC, tedy zákonů proti praní špinavých peněz a financování terorismu a identifikace zákazníků, tak z pohledu povinnosti licencování subjektů v odvětví.
Dalším zajímavým tématem je tzv. Lightning Network, což je nadstavba nad Bitcoinem, která uživatelům umožňuje posílat instantní platby s velmi nízkými poplatky. Kromě rychlosti je v Lightningu také jednodušší programovat různé sofistikovanější úlohy tzv. scripty a jednou se pravděpodobně díky řešením v druhých vrstvách dočkáme decentralizovaných aplikací nejen na Ethereu, ale i právě na Bitcoinu, který je v rámci odvětví považován za konzervativní.
V jaké fázi se nyní nachází trh s kryptoměnami? Jaký bude podle vašeho názoru další vývoj?
V květnu přišla korekce zhruba 50% v případě Bitcoinu, která po výrazném růstu už z minulého roku pomohla vyčistit trh od obchodníků kteří používají vysokou páku. Ten je nyní pravděpodobně připraven pro další růst na podzim. Počátkem korekce jsem očekával, že útlum bude trvat až do konce prázdnin. Usuzoval jsem, že obchodníci uzamknou část zisků a díky rozvolňování a zvýšené proočkovanosti si užijí léta a vrátí se na trh v září. Ostatně i na akciových trzích se často říká Sell in May and Go Away. Nakonec to ale vypadá, že trend se otočil už v půlce prázdnin, což nám ukazuje vysokou důvěru obchodníků v další růst. Největší riziko tohoto pozitivního scénáře vidím v případě zpřísnění regulace, která může dle rozsahu buďto krátkodobě nebo střednědobě znovu trh ochladit.
Specifikem trhů s kryptoměnami jsou tzv. on-chain analýzy. Díky povaze blockchainu, který je ze své podstaty transparentní, můžeme agregovat data o různých typech transakcí a z toho usuzovat co se na trhu děje. To nám umožňuje porovnávat více aspektů, než u trhů s neveřejným přístupem k datům. Uveďme si příklad on-chain analýzy na srovnání dnešní situace s rokem 2017, kdy přišla výrazně hlubší a delší korekce. V blockchainu můžeme vidět, že od loňského září se výrazně zvýšil poměr velkých transakcí a zůstatků na účtech. To znamená, že se zvyšuje poměr velkých hráčů na trhu. Tento aspekt je přisuzován tzv. institucionalizaci kryptoměn. Právě nový kapitál od institucí, které se objevili až v minulém roce snižuje cirkulující nabídku kryptoměn na burzách táhne cenu vzhůru.
Jaké jsou nyní investiční příležitosti v tomto odvětví? Není to jen bublina?
Většina projektů jsou v lepším případě „jen“ rizikové startupy v horším sofistikované podvody. Proto v rámci investic doporučujeme téměř výhradně investici do Bitcoinu, případně Etheru, a to ve formě přímého vlastnictví. Ani tento přístup si zaslouží nepodcenit přípravu, jelikož kryptoměnové transakce jsou ze své podstaty nevratné a proto se nevyplácí dělat chyby. Začínají se ale objevovat i první zajímavé regulované investice u kterých se nám zdá protistrana dostatečně důvěryhodná abychom ji dokázali doporučit. Například fond pro kvalifikované investory Rockaway Blockchain Fund nám pro některé naše klienty dával smysl a proto jsme ho doporučovali do portfolií.
Vyplatí se sledovat další rozvoj DeFi, tedy decentralizovaných služeb, které fungují již nyní jako paralelní finanční systém k tomu, který je nám dobře známý.
Ve společnosti SAB servis radíte v oblasti kryptoměn. Co by o nich poradci měli vědět a co podle vás mají radit klientům?
Pokud chtějí poradci s kryptoměnami radit, měli by je nejdřív sami pochopit a mít vlastní praktickou zkušenost. Doporučil bych tedy začít vzděláváním a otestováním si posílání a přijímání transakcí, až posléze by mělo dojít k rozhodnutí zda dává smysl se Bitcoinu dále věnovat a zařadit ho do poradenské praxe. Zdrojů se dá najít na internetu celá řada a zdarma. Nejvíce jich je anglicky. Pokud je pro poradce prioritou šetřit čas, určitě najdou i kvalitní placené platformy a kurzy, některé jsou i česky. Produktově bych doporučoval zůstat pouze u Bitcoinu u kterého se odborníci shodnou že je z technického pohledu nejméně rizikový. Samozřejmě se ale poradci ani jejich klienti nevyhnou tržním rizikům a volatilitě. Zde se zdá nejbezpečnější nespekulovat na prodávání s cílem koupit levněji a v případě korekce počkat až se cena znovu vrátí na původní ceny. Každý takový cyklus i v případě špatného načasování trvá zhruba 3 roky, což je poměrně krátký investiční horizont i pro výrazně méně riziková aktiva.
Jakou část by měly investice do kryptoměn mít v rámci portfolia a jak by mělo vypadat modelové portfolio do dnešní doby?
Kryptoměny by měli zůstat pouze doplňkem portfolia. Je dobré nad nimi přemýšlet kromě zlepšení výnosu také jako nad pojistkou proti stávajícímu finančně-politickému systému. Určitě nechci malovat čerta na zeď, myslím si že současný finanční svět je komplexní moloch, který má navíc vysokou míru setrvačnosti. Na druhou stranu se globální zadlužení většiny států šplhá do takových výšin, že bych si dnes již pouze na státem podporovaná aktiva raději nevsadil. Myslím si že je potřeba se nad některými prohlášeními politiků a bankéřů zamýšlet nestranně jako pozorovatel a posléze kriticky zhodnotit případné dopady.
Proto většině klientů doporučujeme co největší míru diverzifikace mezi různé typy a třídy aktiv. Cílem by mělo být diverzifikovat mezi různé typy rizik a žádnému z nich se nevystavovat absolutně. Z veřejně obchodovatelných aktiv dává podle nás smysl investovat především do nízkonákladových akciových ETF, také může dávat smysl zařadit neveřejně obchodovatelná aktiva skrze různé fondy kvalifikovaných investorů, ale to pouze v případě že klient zvládá pracovat s horší likviditou a poradce dokáže sám analyzovat kvalitu těchto fondů. Některé z nich mohou být opravdu rizikové.
Někteří naši klienti také sami poskytují P2P půjčky. V tom jim nebráníme, ale sami se o tuto oblast příliš nezajímáme. Dále z alternativ zařazujeme fyzické zlato a již zmíněná digitální aktiva a to v rozmezí 2,5-7,5% investičního majetku. V neposlední řade pracujeme také s externím financováním banky na nákup investičních nemovitostí, protože cizí peníze se nám zdají levnější než vlastní. Investiční byty jsou ale dost specifické a dávají smysl pouze pokud je klient ochotný se o takovou nemovitost sám alespoň částečně starat.
Samozřejmě je potřeba aby klient držel i část majetku v hotovosti a to nejen z investičních důvodů, ale také aby se cítil sám komfortně. Hotovostí nyní nahrazujeme dluhopisovou část portfolia investičního stupně a to až na vyjímku protiinflačních státních dluhopisů ČR. Mít hotovost se hodí i pro případ chytrých dokupů ve chvílích kdy na akciových trzích krátkodobě nastává panika, která bývá často posléze umlčena centrálními bankami a vládami. Ty tyto problémové trhy často “léčí” nově vytištěnými penězi.
Jaké makroekonomické trendy se vyplatí nyní sledovat?
Nyní sledujeme především vývoj nakažených Covid-19, který očekáváme že na podzim znovu vzroste. Spolu s tím je důležité pozorovat politiky a centrálních bankéře. Pokud by mělo docházet k dalšímu uzavírání ekonomiky a masivnímu tisknutí peněz, bude se opět dařit především technologickým akciím a kryptoměnám. Pokud se ale větším restrikcím vyhneme a ekonomice se bude dařit, tak bude důležité sledovat především vývoj inflačních očekávání. Nepřestane-li inflace růst jako doposud, tak by měli investoři omezovat růstové akcie a nahradit je raději hodnotovými. Určitě bych tak udělal v případě pokud investoři nemají dostatečně dlouhý investiční horizont.
Pokud by mělo docházet k dalšímu uzavírání ekonomiky a masivnímu tisknutí peněz, bude se opět dařit především technologickým akciím.
Napadá vás ještě něco důležitého co byste rád vzkázal?
Pokud by někoho mé názory inspirovali, tak bych chtěl snad jen zmínit, že by si každý čtenář měl před investicí udělat vlastní výzkum. Mé názory nejsou individualizované investiční doporučení. Je potřeba přihlédnout k aktuální finanční situaci a k rizikovému profilu každého klienta individuálně.
PDF se zkráceným rozhovorem v časopise Profi Poradenství naleznete zde.
Lubomír je na jedné straně zkušený poradce, na straně druhé lektor který učí na Vysoké škole Ekonomické v Praze. V Diverzu je garantem investiční strategie, vzdělávání a digitálních aktiv.
Lubomír je také členem Asociace finančních poradců ČR a získal řadu certifikátů a osvědčení od ČNB a profesních organizací.